Dobór lustra do wnętrza

Lustro to podstawowy element wyposażeniowy wnętrz, nie tylko łazienkowych. Odpowiednio dobrany model lustra pełni nie tylko funkcję praktyczną, lecz przede wszystkim dekoracyjną. Może stanowić świetne dopełnienie całościowego wystroju, może ponadto okazać się bardzo dobrym pomocnikiem w kształtowaniu przestrzeni. Jakie lustro wybrać? Na co zwracać uwagę podczas umiejętnego doboru lustra? Jaki model lustra jest w stanie optycznie powiększyć pomieszczenie, a jakie przyczyni się do jego doświetlenia?

Lustro stanowi ten element wyposażeniowy pomieszczenia, na który nie zwracamy aż tak dużej uwagi. Najczęściej kojarzymy je jedynie z wystrojem pomieszczenia łazienkowego. Tymczasem lustro powinno znajdować się także w sypialni, przedpokoju, czy w salonie. Jak się okazuje, ogromne znaczenie w tym przypadku ma kształt i kolor dobieranego przez nas lustra.

Wybór odpowiednio dopasowanego lustra nie jest niestety zadaniem łatwym, choć tak mogłoby się wydawać. Zanim zdecydujemy się na konkretny zakup, pod uwagę powinniśmy wziąć kilka, niezwykle ważnych czynników. Należy zatem pamiętać o tym, aby dopasować kształt lustra do wystroju danego pomieszczenia. Położenie lustra powinno być uzależnione także od pomieszczenia, w którym będzie się ono znajdować. Jeżeli lustro ma wisieć nad łóżkiem lub toaletką, najlepiej wybrać takie, które sprawdzi się w pozycji poziomej. Lustro zamontowane na drzwiach szafy w przedpokoju lub w sypialni powinno być zawieszone w pozycji pionowej, ponieważ pozwoli to na ujrzenie całej sylwetki. Należy też pamiętać o tym, że rama lustra powinna być dopasowana do stylistyki danego pomieszczenia. Nowoczesne i jasne wnętrza wymagają zatem zastosowania minimalistycznych ram w jednej barwie. Coraz bardziej popularne są natomiast lustra bez ram. Takie rozwiązanie sprawia, że przestrzeń wydaje się większa i bardziej uporządkowana.

Jeżeli dobieramy lustra do naszej łazienki, powinniśmy zadbać przede wszystkim o jego odpowiednie doświetlenie. Należy sprawdzić zatem, w jaki sposób odbija się w nim głównej oświetlenie i czy będzie konieczność doświetlenia za pomocą dodatkowych kinkietów. Należy również pamiętać o tym, że w przypadku aranżacji łazienki, najlepiej sprawdza się lustro nieposiadające zbyt wypukłej ramy, gdyż może ona odbijać lub zasłaniać światło. Jeżeli lustro ma być elementem doświetlającym dane wnętrze, warto, aby ustawione zostało wobec okna lub innego źródła światła.