Rodzaje szafek na buty

Szafka na buty jest nierozerwalnym elementem wyposażeniowym każdego przedpokoju. W każdym mieszkaniu lub domu znajduje się szafka lub inny mebel służący praktycznemu przechowywaniu butów. Szafka na buty to mebel, który w znacznym stopniu przyczynia się do zachowania porządku. Element praktyczny w tym przypadku to jedno, warto jeszcze podkreślić, że odpowiednio dobrana szafka na buty może pełnić funkcję dodatkową – dekoracyjną. Oferowane obecnie na rynku szafki na buty są bardzo estetyczne i ciekawie wykonane, co sprawia, że w znacznym stopniu mogą przyczynić się one do umiejętnej aranżacji przedpokoju. Oferta szafek na buty jest na chwilę obecną na tyle szeroka, że każdy może znaleźć coś w sam raz dla siebie – niezależnie od stylistyki danego wnętrza.

Szafki na buty dzieli się przede wszystkim na zamykane oraz na otwarte. W obu grupach wyodrębnia się jeszcze dodatkowe podgrupy. Najbardziej klasyczne modele szafek na buty to niewielkie meble, które zawierają najczęściej dwie lub trzy półki. Swoim wyglądem przypominają komody. Niektóre z nich są jednak zdecydowanie bardziej funkcjonalne i posiadają specjalne szuflady, których przeznaczeniem jest przechowywanie różnego rodzaju akcesoriów do pielęgnacji obuwia. Można tam przechowywać sznurowadła, pasty do butów, i tym podobne. Niektóre modele szafek na buty posiadają uchylne półki, które umożliwiają na przechowywanie obuwia w pozycji pionowej. Takie rozwiązanie jest bardzo komfortowe, ponieważ nie ma konieczności otwierania całych drzwiczek. Wystarczy je jedynie uchylić, co przekłada się również na oszczędność miejsca.

Jeżeli nasz przedpokój należy do niewielkich pomieszczeń, można rozważyć zakup szafki typu słupek. Kilka znajdujących się tam półek pozwala na ustawienie wielu par butów. Niektórzy decydują się na wybór szafek bez drzwiczek. Jest to jednak rozwiązanie zdecydowanie mniej popularne. Takie szafki mają zazwyczaj kształt kratki, a każda przegroda mieści jedną parę obuwia. Można zdecydować się także na tak zwane ławki lub meble metalowe, które posiadają artystycznie powyginane półki.

Zamiast tradycyjnych szafek na buty, możemy wybrać także bardziej nietypowe rozwiązania, takie jak kosze na buty. Takie rozwiązania sprawdzają się przede wszystkim w przypadku kapci, czy klapek. Do wyboru mamy ponadto stojaki, które mogą przyjmować przeróżne, wymyślne kształty. Możemy kupić modele o kształcie wstęgi, które są w stanie pomieścić nawet siedem par obuwia. Jeszcze innym rozwiązaniem są specjalne listwy, które montuje się nad podłogą. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, ponieważ pozwala na dużą oszczędność miejsca.