Co powinno decydować o wyborze szafki na buty?

Szafka na buty to jeden z obowiązkowych elementów wyposażeniowych każdego mieszkania lub domu. Z reguły znajduje się ona w przedpokoju – pierwszym pomieszczeniu, do którego wchodzimy my i nasi goście. Niezwykle ważne jest zatem, aby w pomieszczeniu tym panował możliwie największy ład i porządek. W utrzymaniu takiego właśnie porządku może nam w znacznym stopniu pomóc odpowiednio dobrana szafka na buty. O czym powinniśmy pamiętać kupując szafkę na buty? Jakie aspekty powinniśmy brać pod uwagę?

Szafka na buty powinna być przede wszystkim praktyczna i funkcjonalna. To podstawowe czynniki, którymi powinniśmy kierować się podczas umiejętnego wyboru. Szeroki zakres rozwiązań meblowych oferowanych nam obecnie na rynku sprawia jednak, że dobierane przez nas szafki na buty mogą jeszcze pełnić szereg innych funkcji. Ważne, aby dobierana przez nas szafka na buty pasowała stylicznie do całej aranżacji wnętrza, w którym ma się znajdować. Jeżeli wnętrze to jest urządzone w stylu klasycznym, powinniśmy postawić na klasyczną wersję takiej szafki. W przypadku bardziej nowoczesnych wnętrz, możemy nieco zaszaleć i dobrać szafkę o bardziej fantazyjnych, czy też nietypowych kształtach, a także bardziej wyrazistych kolorach.

Niezwykle ważnym czynnikiem wyboru odpowiedniej szafki na buty, powinna być także jej pojemność. Musimy zapewnić sobe tyle miejsca, aby wystarczyło na przechowanie zarówno naszych butów, jak i obuwia odwiedzających nas gości. Ważne, aby wybrany przez nas model szafki, oprócz powierzchni przeznaczonej na przechowywanie butów, posiadał również dodatkową przestrzeń wyposażoną w przegródki, w których to możliwe jest przechowywanie rękawiczek, szalików, czy też różnego rodzaju akcesoriów. Zakup tak funkcjonalnej szafki na buty pozwoli na skuteczne utrzymanie ładu i porządku, który w przypadku przedpokoju okazuje się niezwykle ważny.

Istotną kwestią jest także sposób otwierania takiej szafki na buty. W zależności od wybieranego przez nas modelu, drzwiczki takiej szafki mogą się wysuwać, uchylać, otwierać na bok lub nawet przesuwać. Im większy będzie otwór w szafce, tym łatwiej i sprawniej można będzie ulokować w niej buty. Jeżeli wybieramy szafkę podzieloną na boksy, warto, aby każdy z nich miał specjalny otwór wentylacyjny – pozwoli to także na przechowywanie delikatnie wilgotnych butów, na przykład przemoczonych. Ważna jest ponadto głębokość szafki na buty. Mebel taki nie powinien być za płytki, ponieważ nie będziemy mieli wówczas możliwości swobodnego przechowywania takiego obuwia, jak kozaki.